Jedziemy do Warszawy!

Turniej strategicznej gry planszowej „Żywioły lasu”.

Nasza szkoła zgłosiła 4 drużyny na Turniej strategicznej gry planszowej „Żywioły lasu”. Każda zakwalifikowana drużyna otrzymała bezpłatny egzemplarz gry „Żywioły lasu”, dzięki któremu mogła potrenować przed udziałem w Turnieju.

Rozgrywki regionalne odbywały się od 13 maja do 7 czerwca br., w 50 jednostkach Lasów Państwowych (głównie nadleśnictwach).

Wydarzenie promuje działania Lasów Państwowych związane z adaptacją lasów i leśnictwa do zmian klimatu.

Nasz klimat zmienia się, a żywioły, które panują w lesie są niestabilne. Doświadczamy tego, zmagając się z efektami gwałtownych zjawisk pogodowych: suszy, wichur czy ulewnych opadów. Nie mamy na nie bezpośredniego wpływu, ale możemy przewidywać ich skutki i próbować im zapobiegać. Niektórym zmianom da się przeciwdziałać, do innych musimy się przystosować. W adaptacji lasów do zmian klimatu niezwykle istotne jest to, w jaki sposób będziemy gospodarować wodą i jak ochronimy lasy przed pożarami. Bardzo ważne jest zachowanie lasu w dobrej kondycji. Od naszych decyzji i działań zależy, czy uda się nam zapanować nad żywiołami ognia i wody.

Chrońmy swój las przed skutkami sił żywiołów, bądźmy gotowi na ewentualne klęski i dbajmy o to, aby las trwał dalej, z korzyścią dla ludzi i dla przyrody.

W naszym Nadleśnictwie Janów Lubelski rozgrywki regionalne odbyły się 31 maja. Wszystkim uczestnikom zostały wręczone dyplomy oraz nagrody w postaci publikacji „Leśny survival".

Jedna z naszych drużyn, w składzie: Jakub Chain, Jakub Nieścior, Norbert Łukasiewicz i Dawid Biały, zakwalifikowała się do finału, który odbędzie się 14 czerwca 2019 r. o godzinie 12:00 w siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie.

W turnieju finałowym będą przyznawane 2 typy nagród - dla każdego uczestnika drużyny, która wywalczy sobie miejsce na podium oraz dla reprezentowanych przez nie placówek. Mamy nadzieję, że damy radę. Jeżeli nam się nie uda, to i tak czujemy się wyróżnieni, gdyż z 248 drużyn z całej Polski zajęliśmy 7 miejsce, gdzie 8 drużyn wchodzi do finału. To wspaniała promocja naszej szkoły, gminy i nadleśnictwa.