Poetycki  wieczór w Białej

Listopad kojarzy się ze świętem odzyskania niepodległości przez Polskę, a przez to z tematyką patriotyczną. Takiej tematyce poświęcony był wieczór poetycki zorganizowany w Publicznej Szkole Podstawowej w Białej Drugiej.

Poezja wywołuje wzruszenie, rozkwita w naszych myślach pięknymi wyobrażeniami, przywołując pewne obrazy. Piękno poetyckiego języka, bogactwo stylistyczne potrafią przenieść nas w świat wyobraźni, potrafią zabrać nas w pewną podróż.

W piątkowy wieczór, 24 listopada br., w niezwykłej scenerii „kawiarenki” powstałej specjalnie na tę okazję, przy nastrojowym świetle i w miłej atmosferze przybyli Goście przenieśli się w swego rodzaju podróż do przeszłości. W wydarzeniu przygotowanym przez polonistkę – p. Sylwię Plachę, wzięło udział 29 uczniów, którzy recytowali wiersze i śpiewali piosenki.

Wśród szanownych Gości, którzy odpowiedzieli na zaproszenie ze strony organizatora, znaleźli się:Pan Czesław Krzysztoń – zastępca burmistrza, Pani Bożena Czajkowska – sekretarz gminy, Pani Anna Żuraw-Łopata – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Janowie Lub., sołtysi Białej Pierwszej i Drugiej – Pan Stanisław Mucha i Pan Zbigniew Kuźnicki, a także uczniowie szkoły, ich rodziny, znajomi, mieszkańcy Białej.

Mamy nadzieję, że to niecodzienne wydarzenie rozbudziło w słuchaczach odczucia patriotyczne, wprowadziło w nastrój zadumy i wdzięczności tym, dzięki którym nasza Ojczyzna jest wolna. Liczymy, że niejeden Gość po słuchowisku mógłby podsumować swoje wrażenia fragmentem piosenki znanej artystki: „Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą”. Dobór repertuaru miał na celu przypomnienie trudnych, krwawych  dziejów naszego kraju, a co za tym idzie przybliżenie poświęcenia naszych przodków, których krwią nie raz została skropiona ziemia polska. Wybrano popularne utwory najwybitniejszych poetów polskich, ale również zapoznano publiczność z tymi mniej znanymi. W wieczorku poetyckim znalazło się też miejsce dla wierszy opisujących piękno Polski i jej walory.

Młodzi artyści mierzyli się nie tylko z wysiłkiem zapamiętania tekstu, ale również z emocjami i stresem, jaki towarzyszy występom przed publicznością. Tego zadania podjęli się recytatorzy oraz wokaliści – Julia Pyć, Natalia Rębisz (uczennice kl. II), Milena Jargieło, Amelia Kaproń, Mariia Rykova (kl. IV), Krystian Baran, Aleksandra Dudek, Izabela Wieleba (kl. V), Daniela Grodecka, Stanisław Grodecki, Oliwier Kaproń, Karol Lewczyk, Karol Miś, Kamil Pudło, Michał Pudło, Julia Staszowska (kl. VI), Szymon Dudek, Amelia Kałamajka, Aleksandra Komsa, Hubert Łukasik, Wiktoria Miś, Jakub Orzeł, Bartosz Solecki, Szymon Sosnówka, Roksana Szczygieł, Zofia Szopa, Stanisław Wieleba, Hubert Wojtan (kl. VII), Patrycja Łukasz (kl. VIII). Uczniowie szkoły z zapałem włączyli się w organizację wieczorku, wiele osób zaangażowało się w przygotowanie słodkiego poczęstunku – za co serdecznie dziękuje p. S. Placha.

Wydarzenie miało aspekt edukacyjny i wychowawczy, zjednoczyło szkolną społeczność wokół wspólnego przedsięwzięcia. Stwarzało okazję do obcowania z pięknem języka ojczystego i przyczyniło się do kształtowania w młodzieży ducha patriotyzmu.

 

tekst: S.P. , zdjęcia: PSP w Białej Drugiej