Narodowe Święto Niepodległości

„Piękna jest nasza Polska, ale jej historia smutna i poplątana..

Była prześladowana i ciemiężona, jednak nie zginęła…

Polacy nie poddali się zaborcy, walczyli o swą Ojczyznę…

11listopada 1918 r. każdy kwiat, każde drzewo wołały radośnie: wolność, wolność, wolność!”

10 listopada 2023 r. dla upamiętnienia powrotu Polski na mapy świata po 123 latach niewoli obchodziliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości. Cała społeczność szkolna z przypiętymi biało-czerwonymi kotylionami i wstążkami zgromadziła się na uroczystej akademii z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczniowie klasy drugiej i trzeciej zaprezentowali okolicznościowy montaż słowno-muzyczny, ukazujący bolesne i wstrząsające wydarzenia sprzed lat.

Uroczystość przybliżyła nam nie tylko rys historyczny tego tak ważnego dla nas święta, ale także wzbudziła refleksję na temat niepodległości i wolności, które były i są wartościami nadrzędnymi dla każdego Polaka. Recytowane przez dzieci wiersze oraz pieśni o tematyce patriotycznej podkreśliły narodowy charakter tego święta i uświadomiły, dlaczego tak naprawdę kochamy naszą Ojczyznę – Polskę.

 

Radosną manifestacją patriotyzmu było wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” o symbolicznej godzinie 11.11 w ramach akcji „Szkoła do hymnu”.