DZIAŁALNOŚĆ WOLONTARIATU  W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

 

Do Szkolnego Koła Wolontariatu  należało 7 uczniów szkoły podstawowej i 19 uczniów gimnazjum.
Rok szkolny 2015/2016 był pracowity i pełen niespodzianek. Wolontariusze mieli ogrom pracy i obowiązków, z których wywiązali się znakomicie.

W październiku  przed Dniem Wszystkich Świętych odwiedzili zmarłych i uprzątnęli żołnierskie groby na cmentarzu janowskim. Następnie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”. Dzięki hojności mieszkańców Białej i okolic zebrali dary, które ofiarowali dzieciom z najuboższych rodzin bialskich w formie paczek mikołajkowych  i paczek żywnościowych. Na terenie szkoły zebrali także słodycze i zabawki, z których przygotowali paczkę mikołajkową dla dzieci z Domu Dziecka w Janowie Lubelskim. Ponadto z uzbieranych na terenie szkoły pieniędzy  ufundowali chłopcu z Kamerunu prezent mikołajkowy w postaci przyborów szkolnych, a także zapewnili mu korzystanie z posiłków przygotowywanych przez siostry Opatrzności Bożej.

Zgodnie z kilkuletnią tradycją wolontariusze wraz z dziećmi z zerówki przygotowali dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej  „Barka” jasełka. W nagrodę za występ kolędnicy po smacznym, okraszonym śpiewem   poczęstunku zostali oprowadzeni po ośrodku. Śpiew to jeden z ważniejszych sposobów komunikacji międzyludzkiej. Za sprawą muzyki wolontariusze wraz  z uczniami ze szkolnego chórku kilkakrotnie próbowali nawiązać kontakt z niepełnosprawnymi dziećmi z Ośrodka Rewalidacyjno- Wychowawczego w Janowie Lubelskim. Łzy szczęścia i uśmiech na twarzach  chorych dzieci świadczyły, że misja została spełniona.

Wolontariusze jednocześnie przez cały rok prowadzili  dwie akcje mające na celu zebranie jak największej ilości plastikowych zakrętek oraz znaczków pocztowych na rzecz osób potrzebujących.

Miłym akcentem było także docenienie pracy i wysiłku wolontariuszy na  uroczystej Gali Wolontariatu.
Różnorodność działań dla dobra drugiego człowieka sprawiła, że wolontariusze odważnie zmagali się z przeciwnościami losu, ćwiczyli swoją wrażliwość i odpowiedzialność, by móc zmieniać świat na lepsze.