Badania przesiewowe słuchu, głosu i mowy

 

W roku szkolnym 2021/2022 kontynuowany jest Lubelski Program Wczesnego Wykrywania, Leczenia i Terapii Zaburzeń Komunikacyjnych u Dzieci Rozpoczynających Naukę Szkolną, który obejmie wszystkie dzieci z klas pierwszych  oraz te dzieci z klas drugich i trzecich, które z powodu pandemii koronawirusa nie zostały poddane badaniom w roku szkolnym 2019/2020 i 2020/2021. Badania przesiewowe będą wykonywane zgodnie z wymaganiami reżimu epidemiologicznego. Realizatorami Programu są: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz firma Industi Sp. z o.o. z Lublina.

W ramach Programu zostaną przeprowadzone następujące badania przesiewowe: badanie słuchu (ocena progu słyszenia oraz badanie dotyczące oceny centralnego przetwarzania bodźców słuchowych), badanie mowy i ocena zaburzeń głosu. Przeprowadzenie wszystkich badań u jednego dziecka trwa ok. 15 min. Badania są bezbolesne i nieinwazyjne, wykonywane będą przez doświadczonych specjalistów – logopedów i audiofonologów, na terenie szkoły w trakcie zajęć lekcyjnych, w wyznaczonym pomieszczeniu. 

Badania są bezpłatne, konieczna jest Państwa zgoda na ich wykonanie poprzez wypełnienie formularza zgody, który został Państwu przekazany w kopercie wraz z broszurą informacyjno-edukacyjną. Warunkiem wykonania badań jest wypełnienie wszystkich wymaganych pól na stronie 1 i 2 oraz podpisanie formularza zgody przez rodzica  lub opiekuna  prawnego w wyznaczonych miejscach. Prosimy o czytelne wypełnienie danych dziecka. Konieczne jest podanie numeru PESEL dziecka lub numeru paszportu (jeśli nr PESEL nie został nadany). 

Szczegółowe informacje o badaniach zostały przedstawione w filmie dostępnym na stronie: https://przesiewlubelskie.pl/dla-rodzicow/

Dzieci z wykrytymi zaburzeniami w przetwarzaniu bodźców słuchowych zostaną objęte bezpłatną terapią usprawniania zaburzeń przetwarzania słuchowego w ramach Programu. Terapia będzie miała na celu usprawnianie umiejętności różnicowania częstotliwości, natężenia i czasu trwania dźwięku, umiejętności selekcji słuchowej (w szczególności rozumienia mowy w szumie). Usprawniana będzie również lateralizacja słuchowa oraz integracja słuchowo-wzrokowo-ruchowa. Umiejętności te są ważne w procesie uczenia się. Dziecko będzie realizowało trening słuchowy w domu, w dogodnym czasie, z wykorzystaniem własnego komputera lub za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym. Przewidywany czas treningu wynosi około 2 miesiące. 

Termin badań planowany jest na pierwszą połowę marca. 

Wyniki badań przesiewowych zostaną przesłane na adres e-mail podany przez rodzica/opiekuna prawnego w formularzu zgody na badanie. Wyniki można będzie pobrać również ze strony  www.przesiewlubelskie.pl wpisując wymagane dane.  

 

 

Z wyrazami szacunku, 

 Realizatorzy Programu

 Lubelski Program Wczesnego Wykrywania, Leczenia i Terapii Zaburzeń Komunikacyjnych

 u Dzieci Rozpoczynających Naukę Szkolną

Plakat_Lubelski_Program