Pierwszym punktem programu było spotkanie 3 listopada 2016 r. w auli Kuratorium  Oświaty w Lublinie z przedstawicielami kuratorium, koordynatorami ds. mediacji przy sądach rejonowych, dyrektorami  i nauczycielami. Ogólne informacje na temat mediacji jako alternatywnej metody rozwiązywania konfliktów zaprezentowała zebranym sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie pani Eleonora Porębiak - Tymecka.

Głównym celem programu jest przeciwdziałanie agresji i innym patologicznym zachowaniom młodzieży w szkole, a w szczególności promocja rozwiązywania konfliktów i sporów rówieśniczych bez przemocy, oraz podniesienie kultury prawnej w szkołach poprzez propagowanie idei sprawiedliwości naprawczej oraz uczenie dzieci i młodzieży, że każdy konflikt można rozwiązać poprzez dialog prowadzący do porozumienia.

W ramach programu nasi uczniowie wzięli udział w serii spotkań edukacyjnych  z przedstawicielami zawodów prawniczych i interwencyjnych.

 

  •  25 kwietnia sędzia Sądu Rejonowego w Janowie Lubelskim pan W. Dubiel wygłosił pogadankę na temat „Mediacje rówieśnicze sposobem na przezwyciężenie agresji i przemocy w szkole”. Pan sędzia przekazał uczniom wiedzę o zagadnieniach prawnych i sprawiedliwości naprawczej.
  •  24 maja odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim. Podczas spotkania uczniowie zostali zapoznani z różnego rodzaju zagrożeniami i sposobami im zapobiegania, a także wyposażeniem wozów strażackich i sprzętem stosowanym w różnych niebezpiecznych sytuacjach.

  •  31 maja przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Janowie Lubelskim  opowiedzieli o  odpowiedzialności prawnej nieletnich, unikaniu zagrożeń, molestowaniu, problemie przemocy, spożywaniu alkoholu, braniu narkotyków  i dopalaczy. Zaprezentowali mediację, jako główną metodę radzenia sobie  w sytuacjach konfliktowych.

    Wyłonieni spośród uczniów – szkolni mediatorzy: Julia Beksiak, Kacper Łukasik, Aleksandra Gąsiorowska, Patrycja Kufera, Katarzyna Gumienik, Bartosz Drzazga, Wiktoria Lewczyk wzięli udział w warsztatach z Mediatorem Sądowym z listy Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie i w Zamościu panią Czesławą Sobótka - Furtak. Spotkania rozpoczęły się 4 kwietnia i odbywały się cyklicznie - raz w tygodniu.

    Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się, co to jest mediacja, na czym ona polega,  na czym polega praca mediatora sądowego, jak ona przebiega, jaka jest rola mediatora  w rozwiązywaniu konfliktów. Poznali rolę mediacji, cechy dobrego mediatora i zasady mediacji rówieśniczej.

    Uczniowie zapoznali się również z kodeksami prawa karnego i cywilnego, zdobyli podstawową wiedzę z zakresu przestępstw, zapoznali się z powszechnie stosowanymi artykułami przestępstw i konsekwencjami, jakie grożą za naruszenie przepisów prawa.

    Uczniowie wykonali plakaty na temat „Zaczarowani na M...”. Miały one na celu zaszczepić w uczniach zainteresowania mediacjami, zachęcić do właściwej komunikacji pomiędzy rówieśnikami:„dwa razy więcej słuchać niż mówić”.

    Na końcowych zajęciach uczniowie przeprowadzali mediacje praktycznie, wcielali się w rolę mediatora oraz stron np. pokrzywdzony, oskarżony, powód, pozwany, uczyli się pisać sprawozdania z przeprowadzonej mediacji.

    Naszą realizację programu nadzoruje koordynator ds. mediacji z ramienia Sądu: Sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie pani Elżbieta Koszel.

 

Fotorelacja z warsztatów z mediatorem sądowym

Fotorelacja ze spotkania z przedstawicielami KPPSP w Janowie Lub.

Fotorelacja ze spotkania z przedstawicielami KPP w Janowie Lub.